Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. června 2023 Gita

Kultura není šoubyznys! Chceme vaše prachy!

24. 04. 2008 15:23:35
Teď už nevím, jestli demonstranti brojící proti grantové politice pražské radnice skandovali to první, nebo spíš to druhé heslo. Ale vyjde to nastejno.

Jistěže kultura není šoubyznys. Podívejme se na definice obého. Šoubyznysem se nazývá taková činnost umělce, při které tvůrce nabízí výsledky své invence a práce ostatním lidem. Ti buď nabídku dobrovolně přijmou a za umělcovu tvorbu zaplatí, nebo dají přednost něčemu jinému. Umělec si pak může dovolit pět piv, zaplatit nájem za dvoupokojový byt, koupit si novou fabii, přehrávač MP3 a nejnovější vydání na křídě tištěného časopisu Umělecké rozhledy, a nebo jen dvě piva, nájem v garsonce, ojetou kraksnu, starý kazeťák a Aha. S tím se buď smíří, nebo se pokusí lépe oslovit potenciální zájemce, nebo jde dělat něco jiného za větší peníze.

Kultura je cosi úplně jiného.Umělec nenabízí, umělec tvoří. A bydlí a pije a čte a jezdí autem. A to něco stojí. Kdo to zaplatí? Poplatník. A z poplatníka to vymáčkne berní úřad, ten to poskytne veřejným rozdávačům veřejných peněz a ti posoudí, že poplatníkovy prachy si zaslouží ten a ten, protože dělá kulturu a ne nějaký šoubyznys. Takže: za šoubyznys platí lidé dobrovolně, za kulturu povinně, i když ji nekonzumují. A platit musí, jinak půjdou do basy.

Čí že jsou tyhle definice? Přece právě oněch demonstrantů. Oni přišli s tímto rozlišením. Na něco lidé dají peníze jen tak sami od sebe podle své svobodné volby, a to je šoubyznys. Nám, demonstrujícím umělcům, peníze v dostatečné míře dobrovolně dát nechtějí a my, umělci, přece potřebujeme víc. Tedy ne my, to kultura to potřebuje. A tak si došlápneme na veřejné rozdávače veřejných peněz, ať nám koukají poplatníkovy peníze navalit, nebo o nich řekneme, že jsou nekulturní.

Vždycky mě ohromí nafoukanci, kteří jsou přesvědčeni, že na cizí peníze mají nárok. Oni totiž prý musí vědět, že poskytují opravdové hodnoty. Takové, jaké trouba poplatník neumí ocenit sám, a proto se mu peníze musí násilím vzít. A brát nebudou oni, to ne. Tuhle špinavou práci má podle nich udělat ten, koho si trouba poplatník zvolil. A že ten někdo (třeba pražská radnice) říká, že poslouchat musí všechny své voliče a poplatníky? To je jen projev nekulturnosti.

Poplatník je buran, toho poslouchat nelze. Poslouchat se musí přece ty, jejichž potřeby se nazývají kulturou. Oni sami je tak nazývají. A neptejte se, jak se kultura pozná. Přece tak, že dostane veřejné peníze. Vaše peníze.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ladislav Jakl | čtvrtek 24.4.2008 15:23 | karma článku: 46.05 | přečteno: 11337x

Další články blogera

Ladislav Jakl

Žijeme v budoucnosti?

Víte, že jste včera v obchodě (v restauraci) zanechali dluh 180 korun? A předevčírem také? A že jste se takto od začátku roku zadlužili už o 27 tisíc korun?

1.6.2023 v 16:04 | Karma článku: 36.93 | Přečteno: 826 | Diskuse

Ladislav Jakl

Pohřešovaná diplomacie

Rusko a Švédsko si vzájemně vyhošťují diplomaty a zavírají konzuláty. Patrně je to příspěvek k sobotním stým narozeninám největšího světového diplomata naší éry, Henryho Kissingera.

26.5.2023 v 8:44 | Karma článku: 35.04 | Přečteno: 691 | Diskuse

Ladislav Jakl

Svoboda podle Jourové? Děkuji, nechci.

Akt lze vylepšit tím, že se z něj udělá pietní akt. Demokracii zdokonalíme tím, že z ní uděláme socialistickou demokracii. A svobodu slova posílíme tím, že ji zregulujeme Zákonem EU o svobodě médií. Opravdu?

18.5.2023 v 11:20 | Karma článku: 47.37 | Přečteno: 10204 | Diskuse

Ladislav Jakl

Jak nepřekvapivá inflace překvapila

Dubnový pokles inflace analytiky překvapil. To je titulek z dnešního tisku. Ponechme stranou, zda je namístě plácat se do stehen za hodnotu 12.7 procenta, protože i tak je to vyšší hodnota, než byla za všech předchozích vlád.

12.5.2023 v 7:52 | Karma článku: 32.28 | Přečteno: 576 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jiří Herblich

Kdo pochopí člověka pochopí i Boha, tedy že jedno je ve všem stejné

Kdo pokročil, člověk nebo Bůh? Oba pokročili tím, že uvěřili jeden druhému. Tímto bych uzavřel cestu víry a pokračoval cestou života.

10.6.2023 v 15:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Horst Anton Haslbauer

Smutné vzpomínky na domov

Uběhlo mnoho let. Když mě 1944 propustili o holi z lazaretu a já měl se svým útvarem horských myslivců jít na západní frontu, přišel telegram potvrzený doktorem z Lokte, že máma je těžce nemocná. Po těžké operaci neměla vykonávat

10.6.2023 v 7:52 | Karma článku: 16.31 | Přečteno: 194 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Vraždit se dá i vkusně

Omlouvám se všem, kdo našli v severských drsných detektivkách zalíbení a čtou je ostošest. Já je číst vážně nedokážu.

10.6.2023 v 7:11 | Karma článku: 29.06 | Přečteno: 944 | Diskuse

Martin Faltýn

Co mne naučila moje matka

Většina určitě zná skvělou knížečku "Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce." Známá z USA mi ale poslala další sbírku lidových mouder, tentokrát matčiných.

10.6.2023 v 6:46 | Karma článku: 13.91 | Přečteno: 241 | Diskuse

Jiří Herblich

Kdo pochopí Boha pochopí i kvantovou teorii, která v sobě skrývá onu podstatu

Nebuďte lidmi, ale buďte těmi, co oblažují svět svoji vírou. Pro takové lidi bude svět skutečnou pohádkou.

9.6.2023 v 15:30 | Karma článku: 3.97 | Přečteno: 82 | Diskuse
Počet článků 393 Celková karma 38.64 Průměrná čtenost 4394

Novinář, muzikant, politický analytik a pivovarnický expert. 

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...