Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Neobjevené Polsko

12. 08. 2013 16:26:23
Minulý týden jsem si udělal malý rodinný výlet. Ne na jih, ne na západ, ale přesně naopak. Tedy tam, kde Češi moc silní v zeměpise nejsou.

Bratislavu je třeba jednou za čas vidět. Protože pokud vynecháte třeba dekádu, už byste ji nepoznali. Rozvíjí se až překotně. Staré město pulsuje na plné pecky, až do rána jsou plné bary a hospody, kolem nich korzují dvojice či trojice nohatých dívek, vystavujících své luxusní modely i něco navíc. Nejlíp je ale v Měšťanském pivovaru.

Rožňava má nejen krásné historické centrum, ale i supermoderní pivovar Kaltenecker. A v okolí jeskyně (některé vedou až do Maďarska) i bezva koupání. Košický dóm sv. Alžběty se musí vidět. Nejlépe si nádhernou gotiku vychutnáte s ochotným průvodcem, který ví, po čem šlape. Michalovce pamatuji z pravěku, na hotel jsem se tam kdysi dostal po střeše a oknem. Dnes tam mají luxusně vyvedené korzo s fontánou, která musela stát jako rozpočet menšího afrického státu. Východoslovenské moře - Zemplínská šírava. Ohromné jezero v kruhu zalesněných kopců. Bizarní Medzilaborce, město, které vařil asi pejsek s kočičkou. Pravoslavný chrám. Ohromná paneláková diskotéka. Bar, kde Rusíni sledují Slunce seno v originále. Cikáni, kteří se pokřižují vždy, když míjejí kostel. Předimenzovaný eurohotel. A proti Tesku obří muzeum Andyho Warhola, které sem patří asi jako Eiffelovka. A za Svidníkem Dukla, památník zbytečného masakru schovaný za parkovištěm pro tiráky.

Za průsmykem je to ale asi ještě zajímavější. Východní Polsko, to dávno nejsou cesty z kočičích hlav a zaostalé vsi. Staví se a buduje na každém kroku. Vesnice jsou samá vilka. Přezíravé Čechy by sem měli vodit povinně. A co by jim řekly názvy zdejších měst?

Rzeszów. Velký jako Plzeň. Nádherně opravené historické centrum, v zahrádkách restaurací stovky a stovky židlí a křesílek. Spíš to vypadá tak na Salzburg.

Zamość. Překrásné renesanční náměstí, zaplněné restauracemi pro turisty, impozantní radnice a geometrické uličky, to vše obehnané cihlovými bastiony. Něco jako Telč obklopená Terezínem. Ale pozor, obyvatel jako Kladno.

Vojvodské město Lublin. Velké jako Brno. Romantické starobylé centrum se zámkem. Třetina domů krásně opravených (včetně pozoruhodného pivovaru Grodzki), na třetině se zrovna maká a třetina dosud chátrá.

Kielce. Větší než Plzeň. Zachovalé a živé staré město, jeho okolí je ale dodnes poznamenané válkou, chybějí celé bloky nebo je místo nich eklekticky zasazena nová výstavba.

Cestou domů ještě člověk projede třímilionovou Slezskou megapolí s jejím ohromným stavebním boomem. Na naší straně postavili za deset let pár kilometrů hrbaté dálnice, tam tolik vyroste snad za týden. A poněkud kvalitnější.

Když pak člověk přijede k nám, je najednou všechno takové usedlé, klidné, možná i líné. Jako kdyby život šel jinudy a nám se vyhýbal.

Šest dnů, 2384 km, 4 státy, 11 měst, 15 hospod, 3 pivovary, 2 přehrady, 1 jeskyně a jeden hřbitov.

Mezi Zamośćem a Lublinem jsem cosi vynechal, ale to by bylo moc osobní.

Autor: Ladislav Jakl | pondělí 12.8.2013 16:26 | karma článku: 26.73 | přečteno: 1508x

Další články blogera

Ladislav Jakl

Čas: svůj nedáme, cizí nechceme

Tak to tu máme zase. Krádež času. Já vím, že mnozí z vás se už báli, že letos nevylezu se svou každoroční filipikou proti letnímu času. Já si ale nezačal. To oni. A tak už osmadvacátý rok píšu touto dobou skoro to samé.

27.3.2023 v 15:49 | Karma článku: 31.14 | Přečteno: 534 | Diskuse

Ladislav Jakl

Nora, nepřítel lidstva

Mediálním světem dnes otřásají zásadní témata a události. Pan primátor Svoboda vyzývá strážníky, aby se omluvili televiznímu moderátorovi za únik nahrávky z perlustrace za špatné parkování.

23.3.2023 v 20:16 | Karma článku: 37.60 | Přečteno: 1059 | Diskuse

Ladislav Jakl

Slavný soude, můj dnešní podpis je protiústavní, zruš ho

Byli tu diplomati a politici, kteří tvrdili, že se vstupem do Evropské unie nebude nijak dotčena suverenita České republiky jako svrchovaného samostatného státu.

16.3.2023 v 13:39 | Karma článku: 42.28 | Přečteno: 1724 | Diskuse

Ladislav Jakl

Něco odhalit, něco skrývat

Na první dojem by se mohlo zdát, že se kolem nás dnes nic zajímavého nedělo. Pozornější sledovatelé médií ale dobře vědí, že tomu tak není. Světovou veřejností totiž právě tyto dny otřásá nové vlna zásadního hnutí.

9.3.2023 v 14:38 | Karma článku: 36.01 | Přečteno: 1315 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jiří Herblich

Nedej se odradit lidmi, že odvaha není vírou. Není to tak, jak lidé si myslí

Dbej na přikázání, které říká: Buď jako ten kdo tě poslal a dodej všemu co si zaslouží tvoji pozornost.

28.3.2023 v 10:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Ladislav Jakl

Čas: svůj nedáme, cizí nechceme

Tak to tu máme zase. Krádež času. Já vím, že mnozí z vás se už báli, že letos nevylezu se svou každoroční filipikou proti letnímu času. Já si ale nezačal. To oni. A tak už osmadvacátý rok píšu touto dobou skoro to samé.

27.3.2023 v 15:49 | Karma článku: 31.21 | Přečteno: 534 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Vyhazov! Je socha Davida pedofilní pornografie?!

Tentokrát v tom nemá prsty levicová ideologie, ale náboženský fanatismus a konzervatismus. Děti šokující a rodiče urážející nahota? Ředitelka šířící pornografii? Šířit kulturu mezi americkými konzervativci může být nebezpečné.

27.3.2023 v 13:11 | Karma článku: 21.15 | Přečteno: 458 | Diskuse

Zuzana Zajícová

Papriky a vejce? Lečo pro bohatý? Mně vadí něco jinýho!

Já prostě nechápu, proč lidi pořád fňukají, jak je všechno drahý, a co mají s tím lečem, jakože je jenom pro bohatý.

27.3.2023 v 10:03 | Karma článku: 42.91 | Přečteno: 6414 | Diskuse

Petr Kotek

Seznamte se, tohle jsou Pekamovi a tohle Konvašovi. Že netušíte, o koho jde? Styďte se!

V sousedním Německu, které převzalo úlohu našeho vzoru po Sovětském svazu, dostali vládní politici skvělý nápad. Místo, aby se snoubenci dohadovali, čí příjmení budou do budoucna používat, mohli by si vytvořit nové, kompromisní.

27.3.2023 v 10:00 | Karma článku: 20.24 | Přečteno: 588 | Diskuse
Počet článků 383 Celková karma 35.33 Průměrná čtenost 4438

Novinář, muzikant, politický analytik a pivovarnický expert. 

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...