Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 20. května 2022 Zbyšek

Tekuté vánočky

27. 12. 2021 9:46:53
Vánoce jsou samy o sobě symbolem tradice, tak proč by se na ně nemohly nabalovat tradice další, že. A tak se každý rok scházívám s přáteli ve Strahovském pivovaru Norbert na takzvaném Tradičním pití vánočky.

Že se vánočka nedá pít? Ale jistěže dá. Pokud ovšem onou vánočkou myslíme místní speciální kořeněný polotmavý bock, žehnaný vždy začátkem adventu některým z místních premonstrátů. Většinou to bývá nějaká osmnáctečka, pak je okamžikem přípitku (když to je možné) 18. prosinec 18 hodin 18 minut. A když se podaří devatenáctečka, sejdeme se o 25 hodin a jednu minutu později. Radujme se, veselme se!

Vánoční speciály se už dávno staly pevnou součástí i našeho českého pivního kalendáře. Už nějaký čas tam mají své místo jednorázové kousky, nabízené k jedné konkrétní události, akci či výročí (jako jsou zelená piva na Zelený čtvrtek, nebo na den sv. Patrika, nebo piva narozeninová), i piva sezónní, která se produkují vždy v určitou roční dobu (třeba původní märzen či summer ale).

Vánoční piva bývají tak trochu kombinací obojího. Buď se nabízejí po celý advent až někdy do Tří králů (nebo dokud nedojdou), to pak je skoro půlsezónní úkaz, nebo bývají v prodeji konkrétně jen během vánočních svátků, pak je to třeba i limitovaná edice jen pod stromeček. Vánoční piva vycházejí zpravidla z podzimních a zimních sezónních piv, tedy z podzimních brown ejlů či zimních bocků, weizenbocků, porterů, stoutů.. Kapitolou mimo kategorie jsou belgické vánoční tripel ejly, trapisti, popřípadě saisony. Ale u nás to bývají nejčastěji jantarové a tmavé speciály a bocky. Ale vynalézavost sládků nezná mezí, a tak mezi vánočními speciály najdeme i opravdové stylové rarity.

V horším případě si pivovary ulehčí práci, vezmou jakékoli své běžné pivo, okoření ho - a hle: vánoční speciál je tu. Je to totéž, jako kdybychom na štědrovečerní tabuli servírovali běžnou večeři, kterou známe o celý rok, a jen přidali trochu hřebíčku bez ohledu na to, jestli se hřebíček do toho guláše hodí či ne.

Takových případů ale ubývá. Hodně pivovarů totiž správně pochopilo čas předvánoční i jako skvělé marketingové období. O adventu a pak o svátcích nejenže chceme pít zajímavá příležitostná piva, ale také v tu dobu chystáme dárky. A pivovary nám jdou naproti nabídkou svých dárkových setů kde kromě sklenice a výběru z běžné produkce obvykle nechybí ani vánoční speciál. Obchodníci s pivem jistě potvrdí, že během adventu zažívají své největší žně v roce. A kdo je typickým zákazníkem? Přece manželky, přítelkyně, partnerky, kamarádky. A tak je dobré myslet i na hezké balení, které na ně udělá dojem. Ale my stejně víme, že hlavní je to, co si nalejeme do sklenice.

A co si dáme do sklenice my? Zde je pár tipů. Slavný Pivovarský dům v Ječné ulici na Novém Městě každý advent vypravuje vanilkový speciál. A k němu dostanete na ubrousek opravdový vanilkový rohlíček. Zdaleka ne každý advent – ale letos se zadařilo – tu dostanete onačejší lahodu. Kamarád pivovarník z maďarského Miškolce má také dvě vinařství v Tokaji. A když se tedy zadaří, pošle do Prahy pravou tokajskou esenci. No to je pak pivo! Tokaj, tokaj, vykrúcaj.

Loňský vítěz soutěže První pivní extraligy mezi čepovanými ležáky z pražských mikropivovarů O krále Prahy, hostivařský Vik, se umí vytasit s vánoční verzí skotského ejlu Wee Hevík, což je osmnáctečka připravená ve spolupráci s pivovarem Four Elements. Je libo trochu připáleného karamelu? No jistě!

Karamelovou příchuť barevných sladů má i Únětický vánoční speciál, pravidelně připravovaný podle receptury legendárního sládka Vladimíra Černohorského. Vláďa už mezi námi není, ale jeho piva ano! Na speciální slady sází i vánočka od sokolovského Permonu. Tady totiž vánoční speciál pojali jako verzi vídeňského ležáku na bázi červeného sladu.

Od klasického ležáku odvozuje svůj vánoční speciál pivovar Mazák z Dolních Bojanovicích. V téhle vsi je v každé druhé chalupě vinařský sklípek, prosadit se zde s pivem, to už chce kus odvahy. A když už jsme u vína, tak takový Chomout, skvělý pivovar z Olomouce, ten svůj vánoční speciál pojal hodně originálně. Jmenuje se St. Urban a je to season, při jehož výrobě se ke sladům přidává mošt z vinných hroznů frankovky. A vůbec se to nepere!

Ovšem králem mezi vánočními speciály je Ježíšek. To je dvakrát dvojitá IPA z pivovaru Zichovec. I podle největšího českého e-shopu (to je divné slovo, že) Pivní mozaika je to jen prodávanější a nejlépe hodnocený vánoční speciál. A proč je to IPA dvakrát dvojitá? Kromě toho, že má dvojnásobné sypání (však je to taky dvacítečka), je ještě navrch dvakrát chmelená zastudena, a to velmi aromatickými chmely. Navzdory názvu to není žádný drobeček na hraní, ale pořádně ostrý a hořký kus. Inu, každý to má na Vánoce jinak.

Faktem ale je, že si pod pojem „vánoční aroma“ představujeme všichni tak nějak totéž: rozinky, vanilku, koriandr, zmíněný hřebíček, svatojánský chléb, skořici, med, pomerančovou kůru, křížaly.. Prostě ony příjemně nasládlé tóny domácího tepla, svátečního klidu a bezpečí. A přesně totéž chceme po vánočních pivech. Je to vlastně takové naše tekuté cukroví.

Ale bezpečné cukroví! Také se každý rok těšívám na zlaté prasátko, a tak vždy na Štědrý den až do večerní tabule držívám přísný půst. Jenže ten platí jen na jídlo. O tekutinách se pravidlech pro zjevení vánočního zázraku neříká nic. Takže na zdraví a šťastné Vánoce!

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ladislav Jakl | pondělí 27.12.2021 9:46 | karma článku: 21.82 | přečteno: 577x

Další články blogera

Ladislav Jakl

Dva se přetlačují, třetí zapláče

Bankovní rada ČNB dnes rozhodla o zahájení měnových intervencí ve prospěch koruny. Za svá aktiva – především v podobě devizových rezerv – bude na trhu nakupovat českou korunu.

12.5.2022 v 16:29 | Karma článku: 28.43 | Přečteno: 827 | Diskuse

Ladislav Jakl

Jak nás ovlivní válka na Ukrajině?

Válečná tragédie doprovázející rozpad Jugoslávie sice přinesla mnohonásobně větší počet obětí a odehrávala se daleko blíže našim domovům, do našich životů se ale přímo nepromítla.

7.4.2022 v 15:06 | Karma článku: 47.48 | Přečteno: 11068 | Diskuse

Ladislav Jakl

Cože? Jaký „zimní čas“?

Tak se nám od víkendu krásně prodloužily večery. A přitom to bylo tak jednoduché. Stačilo jedno administrativní nařízení. Ale proč zůstat v půli cesty? Je třeba jít dál

28.3.2022 v 14:01 | Karma článku: 39.83 | Přečteno: 1661 | Diskuse

Ladislav Jakl

Korespondenční volba je zlo

Zavedení korespondenční volby zcela změní podstatu naší demokracie, je zásahem do mechanismu, od kterého se odvíjí legitimita všech demokratických institucí. Opravdu něco takového nyní tak naléhavě za každou cenu potřebujeme?

18.3.2022 v 8:56 | Karma článku: 39.34 | Přečteno: 1053 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Pavel Hewlit

Shodneme se, že rozdávat sebevědomí by se mělo, když ho v sobě máme?

Povídám si lidmi žijícími po světě a dovídám se hodně nejen o vnímání války na Ukrajině, o vedení politiky našeho státu, ale nejvíc o nás samých, a není to hezké poslouchání. Mají nás tak trochu za kašpárky. A kdo koho ne, že?

20.5.2022 v 14:11 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 89 |

Tomáš Flaška

Velmi bolestná smrt - střelit do břicha

Nacisti to dělali v koncentrácích, když se oběť vzpouzela jít pod oprátku. Jedna rána do břicha a odpor byl ten tam. A teď to vidíme v podání Rusů, navíc vůči nám.

20.5.2022 v 10:58 | Karma článku: 20.10 | Přečteno: 491 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Lidi, tak jsem tu neškodnou chřipečku měla – 2.

I v roušce musím vypadat strašně. V čekárně mi všichni dávají dobrovolně přednost, aniž bych je o to, byť jedním slovem, požádala.

20.5.2022 v 8:29 | Karma článku: 22.87 | Přečteno: 672 | Diskuse

Irena Houdková

Kdy nám vymlouvání škodí?

Každý známe tu situaci, kdy nás okolnosti, naše předešlé zkušenosti či jiné důvody nutí se vymluvit. Kdy nám už vymlouvání vyloženě škodí, je ve chvílích, kdy jím můžeme ohrozit sebe či ostatní.

19.5.2022 v 18:44 | Karma článku: 5.81 | Přečteno: 100 | Diskuse

Eva Sádecká

Psí láska

Jednou se mi zdál sen. Věštkyně mi řekla zajímavou větu. Pokud chceš v životě poznat, co je opravdová láska, pořiď si pejska.

19.5.2022 v 14:48 | Karma článku: 16.12 | Přečteno: 299 | Diskuse
Počet článků 338 Celková karma 38.77 Průměrná čtenost 4821

Novinář, muzikant, politický analytik a pivovarnický expert. 

Najdete na iDNES.cz