Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Pivo těžce zkoušené

31. 10. 2022 15:23:46
Loni na podzim byl konečně po různých peripetiích otevřen pivovar BadFlash v pražských Kobylisích. Ale když už jsme u Prahy a pivovarů: daleko víc jich v posledních dvou letech padlo.

U Dobřenských zavřeno, Boršov zrušen, U Supa zakonzervováno, U medvídků rekonstrukce a první várky zatím bez vlastního baru, Novoměstský zavřen, Lochkov zavřen, Pivovarský dům před zavřením, Kolčavka zatím jen létá, Jihoměstský kdoví...

Zběsilé protikoronavirové restrikce, růst cen a inflace, pokles turistického ruchu, změna spotřebních zvyklostí, to vše na mikropivovary dopadlo drtivě. Významně se projevila skutečnost, že řada z nich je restauračního rázu a s vařením piva provozuje zároveň hospodu, v níž prodává velkou část své produkce. Do obchodů, které byly restrikcemi zasaženy méně, se tyhle pivovary dostávají minimálně. Zatímco v průběhu posledního desetiletí u nás přibývalo okolo padesátky nových mikropivovarů ročně, v roce 2020 to bylo jen okolo třiceti a v loňském roce klesl počet nových na sedmnáct. A v Praze vznikl jediný, zatímco mnoho dalších zavřelo, některé asi navždy.

Ale nejde jen o mikropivovary, ale o celý pivní trh. V loňském roce u nás dál zrychlil pokles průměrné spotřeby piva. Češi podle dat zveřejněných Českým svazem pivovarů a sladoven oproti roku 2020 vypili v průměru o dvanáct půllitrů méně. Celková spotřeba piva na osobu činila loni 129 litrů, což bylo o třináct litrů méně než v posledním předkovidovém roce 2019. Celkový výstav českých pivovarů zaznamenal meziroční pokles o 2,8 procenta. Piva se loni v Česku vyrobilo meziročně o 563 tisíc hektolitrů méně, celkem 19,6 milionu hektolitrů. To je pro zajímavost zhruba ještě o 300 tisíc hektolitrů nižší výstav než v krizovém roce 2009.

Vládní restrikce zasáhly do produkce piva právě hlavně zákazy v sektoru pohostinství. Podle Českého statistického úřadu vzrostly v roce 2021 tržby ve službách meziročně o 7,3 procenta. Růst v sektoru stravování a pohostinství pak činil jen 5,1 procenta. Jenže co to bylo vlastně za „růst“. Čísla byla opět ovlivněná nízkou základnou, kterou nastavily tragické tržby roku 2020, oproti roku 2019 tak služby naopak klesly o 5,2 procenta. Podle společnosti Sodexo Benefity je současná návštěvnost restaurací přibližně na 80 procentech stavu před restrikcemi.

Vzpomeňme si. Hospody byly od března 2020 zcela uzavřené téměř 260 dní, přičemž více než polovina z této smutné doby, celkem 136 dní, připadala právě na loňský rok. V dalších sto dnech od počátku protiepidemických opatření musel být restaurační provoz brutálně omezen, typicky omezením otevírací doby, či počtu lidí u stolů. Připomeňme ještě, že co se týče restrikcí, byl provoz restaurací v roce 2021 poznamenán i povinností kontrolovat kovidový „status“ hostů (O-T-N). Když tedy 31. května mohly hospody opět otevřít své vnitřní prostory, neotevřely se úplně každému, pokud nemluvíme o undergroundu. A o tom přece mluvit nebudeme. Ostatně, vlastně ani o žádném nevím. Co to tu píšu.

Smutný je společenský dopad lokdaunů. Omezení provozu hospod se projevilo na poměru objemu piva prodávaného v restauracích (on-trade) a v obchodech (off-trade). Podíl piva prodaného v pohostinstvích klesl oproti předešlému roku o jeden procentní bod na 25 procent. Vezeme-li si jako základnu znovu rok 2019, jde o pokles už o rovných 10 procentních bodů. Navíc tenhle kovidový skok, jakkoli je výrazný, je bohužel jen urychlením letitého trendu, který na datech můžeme pozorovat už od roku 2004, kdy do té doby stoupající podíl piva prodaného v restauracích poprvé zaznamenal meziroční pokles. Ke zlomu pak došlo v roce 2009, kdy prodej piva off-trade překročil hranici padesáti procent. Brutální restrikce tedy nepřekvapivě tenhle společensky negativní společenský trend výrazně urychlily. Otázkou zůstává, zda v následujících letech dojde k alespoň částečnému zmírnění tohoto pádu. Dlouhodobý úpadek české hospodské kultury se však nejspíš jen tak zvrátit nepodaří. Ale za to už nemohou jen byrokratická omezení, ale také my sami.

V rámci maloobchodního prodeje opět výrazně rostly prodeje piva v plechovkách, meziročně o třiatřicet procent. I v tomto případě šlo o pokračování vývoje z předešlého roku. Co se týče druhové skladby, také v roce 2021 se zvyšovala nadvláda ležáků o stupňovitosti 11-12 nad výčepními pivy. Vzhledem k tomu, že jde rovněž o jednu z dlouhodobých tendencí, nelze předpokládat, že by se na ní v následujících letech cokoli výrazně proměnilo. Dílčí korekce v řádu jednotek procentních bodů může přijít ze sektoru pivních speciálů, jejichž podíl po propadu na jedno procento v roce 2020 se loni vrátil na svou předkrizovou úroveň, když dosáhl čtyř procent.

České pivo a české pivovarnictví přežilo složitý rok 2021 jakžtakž, i když ztrátám nebylo možné se vyhnout. Pivovarnictví se těžce vyrovnalo s uzávěrami i následnými omezeními v restauracích jak díky zvýšení prodejů baleného piva v obchodech, tak i diverzifikací exportu na trhy mimo EU. V letošním roce by to ale chtělo už pořádný růst. Takže až večer vyrazíme, neděláme to přece kvůli pití, ale kvůli záchraně českého gastro sektoru a pivovarnictví zvlášť, že ano!

Psáno v dubnu pro BarLife

Autor: Ladislav Jakl | pondělí 31.10.2022 15:23 | karma článku: 24.80 | přečteno: 579x

Další články blogera

Ladislav Jakl

Poslední generace

Pokud se neudělá něco zásadního proti dosavadním trendům, jsme poslední generací. Další už nepřijdou, protože nastane konec světa. Nechceme být poslední generací, proto musíme burcovat.

21.9.2023 v 16:04 | Karma článku: 46.62 | Přečteno: 9223 | Diskuse

Ladislav Jakl

Život srovnaný do latě

V New Yorku vrcholí veliký tenisový turnaj. Pustili na něj na rozdíl od loňska i nejlepšího světového tenistu (možná i všech dob), který se tím opět stal formální světovou jedničkou.

7.9.2023 v 21:22 | Karma článku: 36.27 | Přečteno: 1001 | Diskuse

Ladislav Jakl

Sládkovi zaplatím, ale státu?

Prazdroj zdražuje. O korunu padesát na půllitr. A zcela jistě ho budou následovat ostatní pivovary. V drahých restauracích zdražení skoro nikdo nepozná, pro vesnické hospody, taktak přežívající, může být likvidační.

31.8.2023 v 14:38 | Karma článku: 46.57 | Přečteno: 7995 | Diskuse

Ladislav Jakl

Ne, to nebude bezpohlavní, to bude všepohlavní!

Konečně. To to trvalo. Ten nesnesitelný apartheid. Segregace. Jeho upomínkou je třeba škola na pražském Uhelném trhu se dvěma vchody, jedna pro kdysi dívčí část, druhá pro chlapeckou.

17.8.2023 v 15:44 | Karma článku: 38.91 | Přečteno: 1310 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Irena Houdková

Meeting, meeting, meeting. Samej meeting. Kdy mám asi tak pracovat?!

Normální pracovní den Josefa Nováka (46), manažera logistiky v Burn out s.r.o.: Další příšernej den přede mnou. Samej meeting. Jeden za druhým.

27.9.2023 v 6:50 | Karma článku: 12.76 | Přečteno: 430 | Diskuse

Jan Valtr

Vyvraždění Slavníkovců na hradě Libici 28. září 995.

Když si jistá žena, vzdálená příbuzná budoucího světce (svatého Vojtěcha) začala mimomanželský románek, nemohla netušit, jaké to bude mít následky, nejen pro ni, jejího milence ale pro celý rod Slavníkovců, z kterého pocházela.

27.9.2023 v 0:57 | Karma článku: 21.02 | Přečteno: 484 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

O zdraví, pacientech a lékařích

Nevážně. S humorem, protože smích léčí. Roztahuje bránici, uvolňuje, ulevuje a zlepšuje náladu. Je vždy k dostání (bez fronty v lékárně), je zadarmo a nikdy se jím nemůžete předávkovat.

26.9.2023 v 21:08 | Karma článku: 15.39 | Přečteno: 293 | Diskuse

Jiří Herblich

Naplnění po okraj hmotou života, dojde k prolomení hranic?

Nadejde doba vzkříšení, jen nepodléhejte panice, že hmota je jen hmotou a ducha již nevidíte. Všeho do času.

26.9.2023 v 7:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 34 | Diskuse

Olga Medová

Holka, co se povedla

Je mladá, krásná, vysoká, štíhlá, klenutá, bělostně panenská. Úplně mě unesla! Ač vypadá subtilně, celkem prý unese 70 tun.

25.9.2023 v 14:50 | Karma článku: 12.86 | Přečteno: 339 | Diskuse
Počet článků 403 Celková karma 39.49 Průměrná čtenost 4371

Novinář, muzikant, politický analytik a pivovarnický expert. 

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...